Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα Σχολικών Δραστηριοτήτων και Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Erasmus+ “My Europe-Your Europe-Your Say (Me-You-Us)-(Εγώ-Εσύ-Εμείς)” / Παραδοτέο προϊόν

Το παρόν ηλεκτρονικό βιβλίο (https://www.flipsnack.com/paralidou/me-you-us-democracy.html) είναι παραδοτέο προϊόν του Εκπαιδευτικού Προγράμματος Σχολικών Δραστηριοτήτων με τίτλο “…δημοκρατία κέκληται” – (Εγώ-Εσύ-Εμείς) της ομάδας εργασίας των μαθητών των Β1 και Β3 τμημάτων του 3ου ΓΕ.Λ. Σερρών της σχολικής χρονιάς 2020-2021 με την καθοδήγηση και επιμέλεια της συντονίστριας εκπαιδευτικού Παραλίδου Μαρίας, Φιλολόγου (ΠΕ02). Υποστηρίχθηκε από τον Διευθυντή του σχολείου, κ. Φρούτη Θεόδωρο, και από το Γραφείο Σχολικών Δραστηριοτήτων Δ.Δ.Ε. Σερρών με τη συνδρομή της κας Ευθυμιάδου-Τουλή Σοφίας. Το σύνολο των σχετικών εργασιών διενεργήθηκε στο πλαίσιο των δραστηριοτήτων του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+ με τίτλο: “My Europe-Your Europe-Your Say (Me-You-Us) – (Εγώ-Εσύ-Εμείς)”, του οποίου το διεθνές σχολικό θεματικό δίκτυο έχει ως βασικούς άξονες βιωματικής προσέγγισης και προβληματικής ζητήματα ανθρωπίνων δικαιωμάτων, ταυτότητας, ετερότητας και ενεργού πολίτη.

Με ένα τέτοιο έρμα και με αφορμή και βάση ευρείας διαλεκτικής και διακειμενικών συναντήσεων το κείμενο “Περικλέους Επιτάφιος” του Θουκυδίδη, η ομάδα καθιστά το εν λόγω λεύκωμα κειμένων βήμα έκφρασης των προβληματισμών της πάνω στη δημοκρατία ως πολίτευμα, κοινωνική αγωγή και ήθος. Για λόγους οικονομίας, οι καταθέσεις και οι συνεισφορές της ομάδας, που αναπτύχθηκαν καθόλη τη διάρκεια του προγράμματος μέσω του συστήματος wiki του e-class και φιλοξενούνται στο ηλεκτρονικό αυτό βιβλίο, αποτελούν εκφάνσεις και υποψίες, μόνο, μιας αναθεωρητικής και συνεχώς αναθεωρούμενης μαθησιακής διαδικασίας που αναμετρήθηκε με τη δημοκρατία ως “ανησυχία σε εκκρεμότητα” βάσει ερωτημάτων που τίθενται έμμεσα από το αρχαίο κείμενο, προκειμένου για την οικοδόμηση κριτηρίων καθόρασης της σύγχρονης κοινωνικοπολιτικής πραγματικότητας και τη διαμόρφωση προσωπικής στάσης.

Το παραδοτέο έργο υποστηρίχθηκε στην Ημερίδα Διάχυσης των Aποτελεσμάτων του Εκπαιδευτικού Προγράμματος Σχολικών Δραστηριοτήτων και του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+ “My Europe-Your Europe-Your Say (Me-You-Us) – (Εγώ–Εσύ–Εμείς)”, που πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 6 Ιουλίου 2021 στο Cityζεν Restaurant στην Ακρόπολη Σερρών (Κουλάς) με την παρουσία του Διευθυντή Δ/θμιας Εκπ/σης Σερρών, κ. Ρίζου Στυλιανού, με εκπροσώπηση των Συντονιστών Εκπαιδευτικού Έργου 4ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Κεντρικής Μακεδονίας, Διευθυντών σχολείων της Δ.Δ.Ε Σερρών, συνεργαζόμενων φορέων (ΔΙ.ΠΑ.Ε., ΟΥΝΕΣΚΟ, ΟΑΣΙΣ, Π.Φ.Π.Ο.) και καθηγητών και μαθητών των σχολείων της Δ.Δ.Ε. Σερρών που υλοποίησαν σχετικά προγράμματα (1ο Γυμνάσιο Σερρών, Μουσικό Σχολείο Σερρών, Γυμνάσιο Νιγρίτας, Γυμνάσιο Ν. Ζίχνης, 2ο ΓΕ.Λ. Σερρών, 3ο ΓΕ.Λ. Σερρών, 1ο ΕΠΑ.Λ. Σερρών, ΕΠΑ.Λ. Ν. Ζίχνης). Ακολούθησε τελετή απονομής πιστοποιήσεων στους υπεύθυνους εκπαιδευτικούς και γεύμα λήξης.

Σχετικοί σύνδεσμοι:

• Ιστοσελίδα του Ευρωπαϊκού Δικτύου “Me-You-Us” Erasmus+:
    1. ΚΑΛΕΣ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ: http://me-you-us.eu/el/o1-3/
    2. DISSEMINATION/MULTIPLIER EVENTS/GREECE: Multiplier event Greece – My Europe – Your Europe – Your Say
    3. DISSEMINATION/GOOD PRACTICES: Good practices – My Europe – Your Europe – Your Say

Φωτογραφίες από την ημερίδα διάχυσης αποτελεσμάτων του “Me-You-Us” Erasmus+

O Δ/ντής Β/θμιας Εκπαίδευσης Σερρών κ. Ρίζος και η τέως Υπεύθυνη του Γραφείου Σχολικών Δραστηριοτήτων και εισηγήτρια του προγράμματος “Me-You-Us” στις Σέρρες κα Ευθυμιάδου

Στην ημερίδα, πέραν των διοργανωτών και των φορέων υποστήριξης, φιλοξενήθηκαν 25 εκπαιδευτικοί μαζί με πάνω από 60 μαθητές, που εργάστηκαν στο πλαίσιο του οικείου ευρωπαϊκού σχολικού δικτύου, εκ των οποίων 12 από το 3ο ΓΕ.Λ. Σερρών.

Παρουσίαση του προγράμματος του 3ου ΓΕ.Λ. Σερρών από την υπεύθυνη εκπαιδευτικό κα Παραλίδου Μαρία