Στο πλαίσιο των δράσεων του εγκεκριμένου προγράμματος Erasmus+ (Σχέδιο 2023-1-EL01-KA122-SCH-000137981- “Cogito ergo sum: Η κριτική και δημιουργική σκέψη ως βασικός συντελεστής μάθησης στο Γενικό Λύκειο”) που υλοποιούνται στο σχολείο μας και παράλληλα στο πλαίσιο της διάχυσης των δράσεων που έλαβαν χώρα κατά τη φετινή εκπαιδευτική επίσκεψη στο Παρίσι, την Τρίτη 16 Απριλίου οργανώθηκε εκδήλωση με θέμα: Κριτικός Στοχασμός και Κοινωνική Ανάπτυξη – Ενημέρωση για το γαλλικό εκπαιδευτικό σύστημα. Ομιλητές στην εκδήλωση ήταν ο κ. Κωνσταντίνος Δελημήτσος, Κοινωνιολόγος-Εγκληματολόγος και μέλος ΔΕΠ του Ινστιτούτου Κοινωνικής Εργασίας Περιφέρειας Παρισιού («IRTS IDF Montrouge Neuilly-sur-Marne») και η κ. Μαυρομάτα Τσιούδα, Κοινωνιολόγος, κάτοχος Μεταπτυχιακού Διπλώματος Κοινωνιολογίας («Université de Lorraine») και εκπαιδευτικός Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης στο Δημοτικό Σχολείο «Aimé Césaire» του Δήμου Créteil της Γαλλίας. Οι προσκεκλημένοι συζήτησαν με τους μαθητές για την έννοια της κριτικής και δημιουργικής σκέψης, τη συμβολή τους στη διαμόρφωση ολοκληρωμένων προσωπικοτήτων και, κατ’ επέκταση, υγιών κοινωνιών και το βαθμό στον οποίο το σχολείο συμβάλλει στην ανάπτυξη και καλλιέργειά τους. Στη συνέχεια προχώρησαν σε μια συγκριτική παρουσίαση του ελληνικού και γαλλικού σχολείου ως προς το ζήτημα αυτό που κατέληξε στο συμπέρασμα ότι η κατάσταση δε διαφέρει ιδιαίτερα στις δύο χώρες. Τέλος, έγινε μια πολύ ενδιαφέρουσα και χρήσιμη παρουσίαση των δυνατοτήτων και προοπτικών που προσφέρει η γαλλική τριτοβάθμια εκπαίδευση στους αποφοίτους του ελληνικού σχολείου και τους φοιτητές, ως ισότιμους πολίτες της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Η εκδήλωση άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις σε όλους και γι’ αυτό ευχαριστούμε θερμά τον κ. Δελημήτσο και την κ.Τσιούδα που μας τίμησαν με την παρουσία τους και την ουσιαστική συνεισφορά τους.