Όπως κάθε χρόνο, πραγματοποιήθηκε και φέτος η πολυήμερη εκπαιδευτική εκδρομή της Γ΄ τάξης. Το διάστημα 11 με 16 Δεκεμβρίου, 56 μαθητές και μαθήτριες επισκέφθηκαν τρεις ευρωπαϊκές πρωτεύουσες, το Βελιγράδι, τη Βουδαπέστη και τη Βιέννη. Οι συγκεκριμένοι προορισμοί επιλέχθηκαν με το σκεπτικό ότι πρόκειται για περιοχές με πλούσια ιστορία και πολιτισμό και με ιδιαίτερο κάλλος. Μετά από μια πρώτη διανυκτέρευση και σύντομη γνωριμία με την πρωτεύουσα της Σερβίας, έμειναν για τρεις μέρες στη Βουδαπέστη, όπου θαύμασαν το Κοινοβούλιο, το κάστρο, τις όμορφες πλατείες, τους ναούς και τις λεωφόρους της πόλης και έκαναν κρουαζιέρα στον ποταμό Δούναβη. Είχαν ακόμη την ευκαιρία να επισκεφθούν τα παραδουνάβια χωριά αλλά και την πανέμορφη, χριστουγεννιάτικη Βιέννη. Κατά την επιστροφή τους έμειναν για μια ακόμη μέρα και περιηγήθηκαν στο Βελιγράδι. Ήταν μια εκπαιδευτική εκδρομή που πρόσφερε πλούσιες εμπειρίες στους μαθητές, οι οποίοι έδειξαν τον καλύτερό τους εαυτό! Συνοδοί καθηγητές ήταν η Διευθύντρια κ. Δομουχτσή Φωτεινή, η κ. Παπαευστρατίου Ευαγγελία, ο κ. Αγγελίδης Στράτος και ο κ. Χατζηχαριστός Βαγγέλης.