Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α’ τάξης του σχολείου μας, με την συνοδεία των εκπαιδευτικών Αγγελίδη Στράτου, Αγριανίδη Αναστάσιου, Καρδάκου Ιωάννη και Παραπονιάρη Φωτεινής, παραβρέθηκαν την Τρίτη 5-3-2024 στο ΔΗΠΕΘΕ Σερρών όπου παρακολούθησαν την ενημερωτική ημερίδα με θέμα: Εθελοντική αιμοδοσία «Δώρο Ζωής» που διοργάνωσαν το Τμήμα Αιμοδοσίας του Γενικού Νοσοκομείου Σερρών, το τμήμα Δημόσιας Υγείας και το Κέντρο Πρόληψης Νοσημάτων του Δήμου Σερρών. Στόχος της εκδήλωσης ήταν η ευαισθητοποίηση για το θέμα της εθελοντικής αιμοδοσίας και γενικότερα για την προσφορά στον συνάνθρωπο, στα οποία αναφέρθηκαν με τις εισηγήσεις τους η κ. Αικατερίνη Τζιούρα, Διευθύντρια Αιμοδοσίας του Γ.Ν. Σερρών και η κ. Γεωργία Μανάφη, Ψυχολόγος Υγείας. Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης, στο φουαγιέ του θεάτρου πραγματοποιήθηκε εθελοντική αιμοδοσία και δειγματοληψία Μυελού των Οστών για τους ενήλικες.

σ