Πραγματοποιήθηκαν στο αμφιθέατρο του σχολείου δύο ενημερωτικές συναντήσεις για τους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών της Γ’ τάξης, τη Δευτέρα 23-10-2023 και των μαθητών της Α’ και Β΄ τάξης, τη Δευτέρα 30-10-2023. Η Διευθύντρια, κ. Δομουχτσή Φωτεινή, αφού ευχαρίστησε τους γονείς/κηδεμόνες για την ανταπόκριση και τη συνεργασία τους, τους ενημέρωσε για θέματα λειτουργίας του σχολείου (εσωτερικός κανονισμός λειτουργίας, πρωινή προσέλευση, απουσίες, παιδαγωγικά μέτρα κ.α.) αλλά και για ζητήματα που αφορούν την εκπαιδευτική διαδικασία (εξετάσεις, τράπεζα θεμάτων, εκπαιδευτικές δράσεις κ.α.). Στη συνάντηση με τους γονείς των μαθητών της Γ’ τάξης, στην οποία παραβρέθηκε και ο Σύμβουλος Παιδαγωγικής Ευθύνης του σχολείου κ. Καραβασίλης Γιώργος, έγινε επιπλέον αναφορά σε θέματα υποστήριξης και τρόπους ενδυνάμωσης των μαθητών που δίνουν πανελλαδικές εξετάσεις ενώ ενημερώθηκαν και για το σχέδιο δράσης που θα υλοποιηθεί φέτος στο σχολείο προς αυτή την κατεύθυνση, σχετικά με τη διαχείριση του άγχους. Οι γονείς/κηδεμόνες όλων των μαθητών είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν και από τους εκπαιδευτικούς του σχολείου για την επίδοση των παιδιών τους στα επιμέρους μαθήματα.

Η Διευθύντρια και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου ευελπιστούν στην απρόσκοπτη και στενή συνεργασία με τους γονείς και κηδεμόνες καθ’ όλη τη διάρκεια της χρονιάς με στόχο πάντα το όφελος των μαθητών.