Η σχολική κοινότητα του 3ου Γενικού Λυκείου Σερρών είχε τη χαρά και την τιμή να δεχτεί σήμερα, 21-2-2024 την επίσκεψη του κ. Αλέξανδρου Κόπτση, Περιφερειακού Διευθυντή Εκπαίδευσης Κ. Μακεδονίας. Ο κ. Κόπτσης, στα πλαίσια των επισκέψεων που πραγματοποιεί στα σχολεία όλης της Περιφέρειας Κ. Μακεδονίας με στόχο την άμεση επικοινωνία του με τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές, ήρθε στο σχολείο μας συνοδευόμενος από τον Διευθυντή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών κ. Δ. Σωτηριάδη και συναντήθηκε αρχικά με τη Διευθύντρια και τον Σύλλογο διδασκόντων. Κατά τη συνάντηση αυτή έγινε μια πολύ ουσιαστική συζήτηση όπου τέθηκαν, τόσο από τον ίδιο τον κ. Κόπτση αλλά κυρίως από τους καθηγητές, θέματα που αφορούν την εκπαιδευτική διαδικασία, τον φόρτο εργασίας των μαθητών στο λύκειο εξαιτίας του όγκου της ύλης και της τράπεζας θεμάτων, αλλά και τις δράσεις που υλοποιεί το σχολείο. Επισημάνθηκε επίσης η ανάγκη γραμματειακής υποστήριξης των σχολείων έτσι ώστε οι εκπαιδευτικοί να μην αναλώνονται σε θέματα γραφειοκρατίας αλλά να αφιερώνονται απερίσπαστοι στα εκπαιδευτικά τους καθήκοντα. Τέλος, τονίστηκε από όλους ο πρωταρχικός και σημαντικότερος ρόλος που καλείται να επιτελέσει το σχολείο και ο κάθε καθηγητής ξεχωριστά, που είναι η συνεχής και ουσιαστική στήριξη των μαθητών, όχι μόνο σε διδακτικό αλλά κυρίως σε συναισθηματικό και ψυχοκοινωνικό επίπεδο. Μετά από αυτό, ο Περιφερειακός Διευθυντής συναντήθηκε και συζήτησε με τρεις μαθητές, μέλη του δεκαπενταμελούς συμβουλίου οι οποίοι έθεσαν αντίστοιχα θέματα και του περιέγραψαν τον τρόπο που οι ίδιοι βιώνουν το σχολείο.

Ο κ. Κόπτσης έφυγε με τις καλύτερες εντυπώσεις από το 3ο Γενικό Λύκειο, εκφράζοντας την ικανοποίησή του τόσο από τις συζητήσεις που είχε όσο και από την εν γένει λειτουργία του σχολείου.