Κατά το σχολικό έτος 2020-2021 οι μαθητές του 3ου Λυκείου Σερρών και, πιο συγκεκριμένα, μαθητές της Α ΄και της Β΄ Λυκείου συμμετείχαν σε ένα πρόγραμμα προσέγγισης και ανάδειξης της μαγείας του ποιητικού λόγου. Με διδάσκουσες την Ισιδώρα Μάλαμα και την Ειρήνη Χατζοπούλου τα παιδιά ήρθαν σε επαφή με τους πιο σημαντικούς Έλληνες ποιητές από τα μέσα του 10ου αιώνα μέχρι και σήμερα. Γνώρισαν τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά της γραφής τους και διερεύνησαν τις προσωπικές αλλά και τις πολιτικοκοινωνικές ανάγκες που γεννούν ένα ποίημα. Συνομίλησαν με τη Σερραία ποιήτρια Δέσποινα Καϊτατζή-Χουλιούμη και ανακάλυψαν τι κρύβεται συχνά πίσω από την ποιητική γραφίδα, πώς αποφασίζει κάποιος να ασχοληθεί με την ποίηση και ποιο είναι το κοινωνικό χρέος του ποιητή-πνευματικού ανθρώπου. Προϊόν αυτής της δράσης υπήρξε η υπό έκδοση ποιητική μας συλλογή, της οποίας ένα μικρό δείγμα παραθέτουμε:

«Αγαπώντας»

Ο καθένας θα μπορούσε να αγαπηθεί την άνοιξη.

Όταν τα λουλούδια με αφέλεια ανθίζουν στα πόδια σου,

Όταν ο ήλιος σπλαχνικά ακόμη παιχνιδιάζει στα μαλλιά του,

Όταν το μέλι ολόχρυσο ρέει στο φόρεμά της,

Όταν οι πεταλούδες αέναα ανατέλλουν γοργόφτερες στα μάτια μου·

Ο καθένας θα μπορούσε να μας αγαπήσει.

Με τη γλυκιά εαρινή παροδικότητα.

Το αληθινό ερώτημα όμως παραμένει :

Ποιος θα μπορούσε να μας αγαπήσει τον χειμώνα;

Μιχαέλα Κούκου, Β1