Το 3ο ΓΕΛ  συμμετέχει στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα eTwinning με δύο έργα. 14 μαθητές από την Α και Β τάξη με υπεύθυνη εκπαιδευτικό την Πολυκαρπούλου Μαρία ΠΕ04.01 συμμετέχουν στο έργο “Women in science – Comic book“.
Σκοπός του έργου είναι η μελέτη της βιογραφίας γυναικών που συνέβαλαν στην εξέλιξη των θετικών επιστημών. Θα διερευνηθεί ποια είναι η σχέση των γυναικών με τις θετικές επιστήμες και για ποιους λόγους είναι περιορισμένη η παρουσία των γυναικών σε αυτό τον τομέα. Τέλος, στο πρόσωπο της Βίκυς Καλογερά οι μαθητές θα τιμήσουν όλες τις γυναίκες επιστήμονες, δημιουργώντας βιβλίο comic με την βιογραφία της.
Το τελικό προϊόν του Προγράμματος, ένα κόμικ για τη ζωή της διακεκριμένης επιστήμονα  κ. Καλογερά, μπορείτε να το δείτε στο παρακάτω έγγραφο: