H 25η Νοεμβρίου έχει θεσπιστεί ως Παγκόσμια Ημέρα για την Εξάλειψη της Βίας κατά των Γυναικών. Η ημέρα θεσμοθετήθηκε από τον ΟΗΕ το 1999 με σκοπό να ευαισθητοποιήσει τη διεθνή κοινότητα για το κοινωνικό φαινόμενο της έμφυλης βίας, καθώς, παρά τις διαρκείς ενέργειες για την εξασφάλιση της έμφυλης ισότητας, η βία κατά των γυναικών εξακολουθεί να πλήττει 1 στις 3 γυναίκες παγκοσμίως χωρίς διακρίσεις.

Το Συμβουλευτικό Κέντρο Γυναικών Δήμου Σερρών σε συνεργασία με την Δημοτική Επιτροπή Ισότητας Δήμου Σερρών διοργάνωσε δράσεις ευαισθητοποίησης με σκοπό να σπάσει η σιωπή και ακόμα περισσότερες γυναίκες να μιλήσουν ανοιχτά για την βία που δέχονται διεκδικώντας το σεβασμό στην ανθρώπινη αξιοπρέπεια. Στο πλαίσιο αυτό, το Σάββατο 2 Δεκεμβρίου 2023, στην κεντρική αίθουσα του ΔΗΠΕΘΕ Σερρών «Αστέρια» η εκπαιδευτική κοινότητα παρουσίασε το δικό της μήνυμα ενάντια στη βία κατά των γυναικών, σε μια εκδήλωση –παρουσίαση καλλιτεχνικών δημιουργιών των μαθητών και μαθητριών από σχολεία της Α/θμιας και Β/θμιας εκπαίδευσης που συμμετείχαν στη δράση «Μαζί σπάμε τη σιωπή».

Το 3ο ΓΕΛ συμμετείχε στη δράση με έργα ζωγραφικής, αφίσες, βίντεο, πεζά και ποιητικά κείμενα, που δημιούργησαν με ευαισθησία αλλά και εξαιρετικό ταλέντο μαθητές της Β΄ τάξης. Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί, οι φιλόλογοι Παπίκα Θεοδώρα, Τσάνα Πέρση και η θεολόγος Παραπονιάρη Φωτεινή.

Τα έργα των μαθητών βρίσκονται συγκεντρωμένα στο ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΒΙΒΛΙΟ:

Το βίντεο της μαθήτριας Τσίμτσιου Βιβής ΕΔΩ

ΕΔΩ μπορείτε να δείτε μέρος της εκδήλωσης που πραγματοποιήθηκε στα ΑΣΤΕΡΙΑ

η