Δέκα μαθητές του σχολείου μας, τρεις από την Α’ και επτά από τη Β τάξη, με την καθοδήγηση της φυσικού κ. Πολυκαρπούλου Μαρίας, συμμετέχουν στο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα με τίτλο «Ανάπτυξη Σχολικού Δικτύου από Εκπαιδευτικά Τηλεσκόπια Κοσμικών Ακτίνων και Ανιχνευτές Αστροσωματιδιακής Φυσικής». Πρόκειται για μια δράση που αφορά στην ανάπτυξη ενός σχολικού δικτύου (μNet) μέσω του οποίου θα πραγματοποιηθεί ένα εκτεταμένο εκπαιδευτικό πρόγραμμα, που θα περιλαμβάνει εκπαιδευτικές δραστηριότητες για την κατασκευή, ρύθμιση και λειτουργία ενός τηλεσκοπίου Κοσμικών Ακτίνων, καθώς και την απομακρυσμένη λειτουργία μοντέρνων και μεγάλων διατάξεων αστροσωματιδιακής φυσικής.Οι στόχοι είναι η κατασκευή από τα ίδια τα παιδιά ενός ανιχνευτή μιονίων (σωματιδίων που προέρχονται από την κοσμική ακτινοβολία) και η εγκατάστασή του στο σχολείο, αλλά κυρίως η εμπλοκή των μαθητών/τριών στη συλλογή και επεξεργασία των δεδομένων των ανιχνευτών. Τα αποτελέσματα αυτά θα ανταλλάσσονται μέσω του δικτύου μΝΕΤ με δεδομένα αλλων σχολείων ακόμη και από διαφορετικές χώρες.

Η προστιθέμενη αξία του προγράμματος για την εκπαιδευτική διαδικασία τεκμηριώνεται επαρκώς λόγω των δυνατοτήτων που προσφέρει στους/στις μαθητές/μαθήτριες για διερευνητική μάθηση με δραστηριότητες εμπλουτισμού και επέκτασης των προγραμμάτων σπουδών.

Το εκπαιδευτικο αυτό πρόγραμμα είναι εγκεκριμένο από το ΥΠΑΙΘ (Αρ.Πρωτ.: 6781/ΓΔ4/20-01-2022 ). ενώ ο φορέας οργάνωσης του δικτύου είναι το ΕΑΠ με επικεφαλής τον κ. Αντώνιο Λέισο, Αναπληρωτή Καθηγητή και Διευθυντή Εργαστηρίου Φυσικής της Σχολής Θετικών Επιστημών και Τεχνολογίας του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου (ΕΑΠ).