Μία ομάδα επτά μαθητών και μαθητριών του σχολείου μας, υπό την καθοδήγηση της κ. Μάλαμα Ισιδώρας συμμετέχουν στον διαγωνισμό ImagineEU που διοργάνωσε η Ευρωπαϊκή επιτροπή.

Ο διαγωνισμός ImagineEU βασίζεται στην ιδέα της Ευρωπαϊκής Πρωτοβουλίας Πολιτών (ΕΠΠ), η οποία παρέχει στους πολίτες της Ευρωπαϊκής Ένωσης τη δυνατότητα να διαδραματίσουν ενεργό ρόλο στη διαμόρφωση των πολιτικών της ΕΕ, καθώς και να συμμετάσχουν ενεργά στις δημοκρατικές διαδικασίες της ΕΕ. Κάλεσε λοιπόν τους μαθητές/ριες της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης σε όλη την ΕΕ να συμμετέχουν δημιουργώντας και κοινοποιώντας ένα σύντομο βίντεο σχετικά με μια καινοτόμο ιδέα η οποία θα μπορούσε να βελτιώσει τη ζωή στις κοινότητές τους και να αποτελέσει αντικείμενο ενωσιακής νομοθεσίας. Η συμμετοχή στον διαγωνισμό τους έδωσε έτσι το κίνητρο να εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους σχετικά με την ΕΕ, καθώς και να αναπτύξουν τις δεξιότητές τους στους τομείς της επικοινωνίας και της συνεργασίας, μέσω της χρήσης της εκπαιδευτικής εργαλειοθήκης της ΕΠΠ.

Το έπαθλο του διαγωνισμού είναι ένα εκπαιδευτικό ταξίδι στις Βρυξέλλες, κατά τη διάρκεια του οποίου οι μαθητές/ριες θα έχουν την ευκαιρία να συναντήσουν εκπροσώπους των ευρωπαϊκών θεσμικών οργάνων, οι οποίοι/ες δραστηριοποιούνται στον τομέα της ΕΠΠ, και να μάθουν περισσότερα σχετικά με τον ρόλο των διαφόρων θεσμικών οργάνων της ΕΕ, καθώς και σχετικά με την ιστορία της ΕΕ.

Η ομάδα του σχολείου μας, την οποία αποτελούν οι μαθητές Γιάλιος Ονούφριος, Μυρτώ Μπεντιούλη, Ανδρέας Ραμαντάνογλου, Σάββας Σακκοραφάς, Βιβή Τσίμτσιου και Μελίνα Χατζηασλάνογλου, δημιούργησε ένα βίντεο με τον τίτλο ENTOS για να τονίσει τη ανάγκη της δημιουργίας μιας πλατφόρμας με στόχο την επικοινωνία, την προστασία και την προσφορά βοήθειας σε ευάλωτες ομάδες.

Τώρα χρειάζονται την υποστήριξη όλων μας για να κερδίσουν τον διαγωνισμό, καθώς, αρχικά το κοινό καλείται να ψηφίσει το βίντεο που προτιμά και κατόπιν τα κορυφαία βίντεο θα αξιολογηθούν από την κριτική επιτροπή του διαγωνισμού και θα ανακοινωθούν οι τρεις νικητήριες συμμετοχές.

Η δημόσια ψηφοφορία διαρκεί έως τις 28 Ιανουαρίου 2024 και τα βήματα που πρέπει να γίνουν είναι τα ακόλουθα:

Η ψήφος όλων μας μετράει!