Στα πλαίσια του μαθήματος των Θρησκευτικών και με αφορμή τη διδασκαλία της Θείας Λειτουργίας, οι μαθητές του Α3 με την θεολόγο του σχολείου κ. Παραπονιάρη, επισκέφθηκαν τον Ιερό Ναό του Αγίου Σπυρίδωνα, όπου είχαν την ευκαιρία να δουν στο πεδίο την διαδικασία της Θείας Λειτουργίας. Συγκεκριμένα, ο εφημέριος, πατέρας Νεκτάριος, παρουσίασε τα ιερά σκεύη που χρησιμοποιούνται κατά την διάρκειά της, έδειξε τα άμφια και την τελετουργία που χρησιμοποιεί καθώς και τις διάφορες φάσεις κατά την εκτέλεσή της.
Σκοπός της συγκεκριμένης δράσης είναι οι μαθητές να έχουν μια βιωματική κατανόηση των σχετικών με τη Θεία Λειτουργία, μετά την ολοκλήρωση της διδασκαλίας στην τάξη, δηλαδή να περάσουν στη σύλληψη της όλης τελετουργίας και των συμβολισμών που αφορούν την τελετουργία όχι μόνον θεωρητικά, αλλά και μέσα στον ιερό χώρο του ναού. Επιπλέον στόχο αποτελεί και η ανάπτυξη της σχέσης με τον ενοριακό ναό του σχολείου.