Μια δράση του προγράμματος Σχολεία – Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου σχετικά με το περιβάλλον, στα πλαίσια της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Μείωσης των Αποβλήτων, οργανώθηκε στο σχολείο την Τετάρτη 22 Νοεμβρίου με υπεύθυνη εκπαιδευτικό την Senior Ambassador Ευστρατία Μήτσιου. Συγκεκριμένα, υλοποιήθηκε εκδήλωση ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης για τον περιορισμό των αποβλήτων συσκευασίας και την ενεργότερη συμμετοχή στη διαδικασία της Ανακύκλωσης. Οι Junior Ambassadors μαζί με μαθητές και μαθήτριες τεσσάρων τμημάτων του Σχολείου μας συζήτησαν, προβληματίστηκαν, απάντησαν σε quiz, διάβασαν στίχους της Ε. Μήτσιου, προσκλήθηκαν σε καλλιτεχνική δημιουργία σχετικά με τα θεμελιώδη αυτά ζητήματα. Στη δράση συνεργάστηκαν και οι εκπαιδευτικοί Θεοδώρα Παπίκα και Ευαγγελία Παπαευστρατίου-Senior Ambassador.