Μια εξαιρετική εκδήλωση αφιερωμένη στην ποίηση υλοποιήθηκε στο 3ο Γενικό Λύκειο, το οποίο ανταποκρινόμενο στο κάλεσμα του Συνδέσμου Φιλολόγων Σερρών, συμμετείχε στο 1ο Διεθνές Φεστιβάλ Ποίησης με τίτλο “Η διαχρονία της ποίησης συναντά τη συγχρονία της έκφρασης”. Την Παρασκευή 24 Νοεμβρίου, το σχολείο είχε την τιμή να υποδεχθεί τρεις σημαντικούς ποιητές, τον Κώστα Κρεμμύδα, τον Philip Meersman από το Βέλγιο και τον Selahattin Yolgiden από την Τουρκία, καθώς και τον σπουδαίο εικαστικό Βασίλη Βαφειάδη. Οι τέσσερις καλλιτέχνες μίλησαν για την τέχνη τους με εντυπωσιακά ενδιαφέροντα και ελκυστικό τρόπο και συνομίλησαν ουσιαστικά με τους μαθητές οι οποίοι τους έθεσαν τα ερωτήματά τους. Παράλληλα, οι μαθητές του τμήματος Β2, μαθητές από το 1ο Γενικό Λύκειο, καθώς και εκπαιδευτικοί, εκπρόσωποι των μαθητών του Σχολείου Δεύτερης Ευκαιρίας των φυλακών Νιγρίτας, που προσήλθαν και συμμετείχαν στη δράση, παρουσίασαν τα ποιήματα που δημιούργησαν συνεργατικά εμπνεόμενοι από τα έργα των καλλιτεχνών, τα οποία προηγουμένως είχαν μελετήσει και επεξεργαστεί. Η σπουδαία αυτή εκδήλωση οργανώθηκε από τις φιλολόγους του σχολείου Παπούδα Κωνσταντία και Μάλαμα Ισιδώρα, η οποία από τη θέση της Προέδρου του Συνδέσμου Φιλολόγων Σερρών, υπήρξε η εμπνεύστρια και ψυχή του Φεστιβάλ. Η καθηγήτρια Αγγλικών του σχολείου Παπαευστρατίου Ευαγγελία βοήθησε στην επικοινωνία με τους δύο ξένους ποιητές, ενώ ιδιαίτερη αναφορά αξίζει στη μαθήτρια του Β2 Μαριάντζελα Κάρτσιου, που με αριστοτεχνικό τρόπο φιλοτέχνησε τα πορτραίτα των οκτώ επίσημων προσκεκλημένων ποιητών του Φεστιβάλ.

Το βίντεο της εκδήλωσης μπορείτε να δείτε ΕΔΩ