Με 4 μαθητές και υπεύθυνη εκπαιδευτικό την κ. Πολυκαρπούλου Μαρία ΠΕ04.01 το σχολείο συμμετείχε κατά το σχολικό έτος 2019-2020 στον 2ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Τρισδιάστατης Σχεδίασης και Εκτύπωσης ST3dM που προκηρύχθηκε από το Εργαστήριο Διδακτικής της Φυσικής και Εκπαιδευτικής Τεχνολογίας (ΕΔΙΦΕΤ) του Τμήματος Φυσικής της Σχολής Θετικών Επιστημών του Αριστοτέλειου Παν/μίου Θεσσαλονίκης. Βασικό στόχο αποτελεί η είσοδος νέων τεχνολογιών στην εκπαιδευτική διαδικασία και η ταυτόχρονη ανάπτυξη ενός διαθεματικού πλαισίου ένταξης τους. Ο διαγωνισμός ξεκίνησε με εξ αποστάσεως επιμόρφωση των μαθητών στο σχεδιαστικό πρόγραμμα τον Δεκέμβριο του 2019 και ολοκληρώθηκε τον Ιούνιο του 2020. Σκοπός των διαγωνιζομένων υπήρξε η τρισδιάστατη σχεδίαση μετά από έρευνα σε συγκεκριμένο πεδίο.

Το 3ο ΓΕΛ Σερρών για τη συμμετοχή του έλαβε το Βραβείο Βέλτιστης Πρακτικής και στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να δείτε το τρισδιάστατο σχέδιο που δημιούργησαν οι συμμετέχοντες μαθητές του σχολείου. Πρόκειται για μία θήκη για παγούρι ποδηλάτου εμπνευσμένο από την θάλασσα (όπως όριζαν οι κανόνες του διαγωνισμού).