Συμμετοχή των Ambassadors του 3ου και 4ου ΓΕΛ Σερρών στην Euroscola στο Στρασβούργο

Οι  ομάδες των Junior Ambassadors του 3ου και 4ου ΓΕΛ Σερρών  μετά την επιτυχή ολοκλήρωση του Προγράμματος «Σχολεία-Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου» κατά την περσινή χρονιά, είχαν  την τιμή να προσκληθούν  να συμμετάσχουν στις εργασίες της Euroscola στις 4 Μαϊου στο Στρασβούργο. Τα δύο σχολεία αποδέχθηκαν  με ενθουσιασμό την πρόταση, γνωρίζοντας ότι δίνεται στους μαθητές μια μοναδική ευκαιρία να βρεθούν κυριολεκτικά εκεί που χτυπά η καρδιά της Ευρωπαϊκής Ένωσης και λαμβάνονται οι αποφάσεις που επηρεάζουν τις ζωές όλων των Ευρωπαίων πολιτών. Οι μαθητές-πρέσβεις παρακολούθησαν  αλλά και συμμετείχαν ενεργά τόσο στις εργασίες του πρώτου μέρους στο χαρακτηριστικό «Hμικύκλιο» του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, όσο και στο workshop του δεύτερου μέρους, που αποτελούσε προσομοίωση των εργασιών των μελών του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου. Διατύπωσαν με παρρησία τις θέσεις τους ενώπιον των 600 περίπου συνομηλίκων συνέδρων από αντίστοιχα επιλεγμένα σχολεία της Ευρωπαϊκής Ένωσης,τόσο  πάνω στη θεματική ” Democracy in action: get engaged!” κατά το πρώτο μέρος, όσο και αναφορικά με το θέμα του δεύτερου μέρους “The EU’s zero pollution ambition”. Την ομάδα του 3ου ΓΕΛ Σερρών  αποτελούσαν οι μαθητές-τριες: Ελένη Ακριτίδου, Άγγελος-Χρήστος Δεδούσης, Ευαγγελία Καλαμπάκου, Ηλιάνα Καμήλαλη, Μαρία-Αναστασία Καραλή, Βάϊος Κασελούρης, Μακρίνα Κόρμπου, Ευθυμία Μουταφίδου, Δημήτριος Μπαΐρας, Άννα Πάρτσιου, Χρήστος Παυλίδης, Αρσένιος-Άγγελος Σταυρακούδης, Ιωάννα-Μαρία Τσιάρα, Σταύρος-Χρήστος Χατζηθεοδώρου. Η δεκαμελής ομάδα του 4ου ΓΕΛ αποτελούνταν από τους/τις: Ράνια Αλνατούρ, Ευθυμία Καλαποτλή, Αναστασία Μαργαρίτη, Ανέστη Μυλωνά, Διονυσία Νικολακοπούλου, Γεώργιο Πανταζή, Στυλιανή Αθανασία Παυλίδου, Δέσποινα Πεχλιβανίδου, Χριστίνα Σιδηροπούλου, Μανιώ Σφέτσιου. Οι υπεύθυνες καθηγήτριες του Προγράμματος «Σχολεία-Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου» των δύο σχολείων, οι οποίες και συνόδευσαν τα παιδιά, κ.κ. Ελένη Λιούσα (φιλόλογος), Ευαγγελία Παπαευστρατίου (Αγγλικής φιλολογίας) από το 3ο ΓΕΛ Σερρών και η κ. Αθηνά Χριστοδούλου (φιλόλογος) από το 4ο ΓΕΛ Σερρών, συνεργάστηκαν άψογα με τα παιδιά που συμμετείχαν στην εκπαιδευτική αυτή κινητικότητα, τα οποία και εξαίρουν για την εργατικότητα και την υπευθυνότητα που επέδειξαν.

Αισθανόμαστε, τέλος, την ανάγκη να ευχαριστήσουμε θερμά το Γραφείο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στην Ελλάδα για τη δυνατότητα  που  έδωσε στους μαθητές μας  να αποκτήσουν αυτήν την πραγματική εμπειρία ζωής!

Η ομάδα του 3ου ΓΕΛ Σερρών

Η ομάδα του 4ου ΓΕΛ Σερρών

Οι ομάδες των δύο σχολείων μπροστά από το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο

Οι μαθητές και οι μαθήτριες των δύο σχολείων συμμετείχαν ενεργά στις εργασίες της Εuroscola