Μετά την πρόσκληση που δέχθηκε το σχολείο μας από το γραφείο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, ως επιβράβευση για την περσινή επιτυχή ολοκλήρωση του προγράμματος, είχε την τιμή να συμμετάσχει στην Euroscola της 4ης Μαΐου 2023. Οκτώ Junior Ambassadors (Ακριτίδου Ελένη, Καλαμπάκου Ευαγγελία, Καμήλαλη Ηλιάνα, Καραλή Αναστασία, Κόρμπου Μακρίνα, Μουταφίδου Έφη, Μπαΐρας Δημήτρης και Τσιάρα Ιωάννα) και έξι εθελοντές (Δεδούσης Άγγελος, Κασελούρης Βάιος, Πάρτσιου Άννα, Παυλίδης Χρήστος, Σταυρακούδης Αρσένης και Χατζηθεοδώρου Σταύρος), μαζί με δύο από τις Senior Ambassadors (Λιούσα Ελένη και Παπαευστρατίου Ευαγγελία), επισκέφθηκαν το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και αφού ενημερώθηκαν από τους υπευθύνους, έλαβαν μέρος στις δραστηριότητες της Euroscola σύμφωνα με το καθορισμένο πρόγραμμα.

Συγκεκριμένα, με την άφιξή τους στο χώρο του Ευρωκοινοβουλίου χωρίστηκαν αμέσως σε τέσσερις ξεχωριστές ομάδες, φορώντας αντίστοιχα αυτοκόλλητα βραχιόλια, προκειμένου να λάβουν μέρος -μαζί με τους υπόλοιπους 510 ευρωπαίους μαθητές που συμμετείχαν στο ίδιο πρόγραμμα- σε debate υποστηρίζοντας συγκεκριμένες θέσεις στις συνεδρίες που θα ακολουθούσαν. Μετά την υποδοχή και ένα ελαφρύ πρωινό γεύμα, εισήλθαν στο χώρο του Ημικυκλίου (Hemicycle) όπου γίνονται οι συνεδριάσεις των ευρωβουλευτών και πήραν τις προκαθορισμένες τους θέσεις.

Αρχικά προβλήθηκε ένα μήνυμα υποδοχής από την πρόεδρο του Κοινοβουλίου Roberta Metsola και ακολούθησε μια διαδικασία ερωτήσεων και απαντήσεων μεταξύ των μαθητών και της εκπροσώπου τύπου Delphine Colard, όπως και της Αντιπροέδρου Pina Picierno, στη θεματική “Democracy in Action:get engaged!”, σχετικά με το πώς μπορούν οι νέοι να κάνουν ενεργή την παρουσία τους στην Ευρωπαϊκή Ένωση και να συμμετέχουν πιο άμεσα στις διαδικασίες λήψης αποφάσεων. Οι μαθητές είτε έπαιρναν τον λόγο με ανάταση του χεριού είτε κατέθεταν τις ερωτήσεις τους ηλεκτρονικά μέσω ψηφιακής εφαρμογής (slido.com).

Ακολούθησε γεύμα και στο δεύτερο μέρος πραγματοποιήθηκε προσομοίωση συνεδρίασης με θέμα το σχέδιο της Ευρωπαϊκής Ένωσης για μηδενική ρύπανση “The EU’s zero pollution ambition”, κατά την οποία οι μαθητές συζήτησαν και υποστήριξαν ανά ομάδες τις θέσεις τους πάνω στο θέμα. Την ίδια ώρα οι εκπαιδευτικοί ξεναγήθηκαν στον χώρο και ενημερώθηκαν για εκπαιδευτικά προγράμματα που προσφέρονται από το Ευρωκοινοβούλιο.

Η συνεδρίαση έκλεισε με πανηγυρικό τρόπο, υπό τους ήχους του Ύμνου της Ευρωπαϊκής Ένωσης, αφήνοντας σε όλους τις καλύτερες εντυπώσεις αλλά και μοναδικές εμπειρίες!

Επιπλέον, εκτός από τη μοναδική εμπειρία της επίσκεψης στο Ευρωκοινοβούλιο του Στρασβούργου, η ομάδα είχε την ευκαιρία να επισκεφθεί πόλεις της Γερμανίας και της Γαλλίας. Η Φρανκφούρτη, η Χαϊδελβέργη, τα κρασοχώρια της Αλσατίας και το Κολμάρ, το Μπάντεν-Μπάντεν και η Στουτγάρδη αποτέλεσαν σταθμούς του ταξιδιού που εντυπωσίασαν με τη φυσική ομορφιά και τα μοναδικά αξιοθέατά τους!