Με μεγάλη ικανοποίηση ανακοινώνεται ότι, σύμφωνα με την Απόφαση χρηματοδότησης του Ι.Κ.Υ. με θέμα την Έγκριση αιτήσεων για επιχορήγηση στο πλαίσιο της δράσης ΚΑ1 Μαθησιακή Κινητικότητα Ατόμων στον τομέα «Σχολικής Εκπαίδευσης» (αρ.πρωτ.18882/03.08.2023), εγκρίθηκε η αίτηση που υποβλήθηκε από το σχολείο μας με κωδικό 2023-1-EL01-KA122-SCH-000137981 και τίτλο “Cogito ergo sum: Η κριτική και δημιουργική σκέψη ως βασικός συντελεστής μάθησης στο Γενικό Λύκειο”.

Η δράση αυτή θα διαρκέσει 18 μήνες και περιλαμβάνει δύο κινητικότητες σε χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης για παρακολούθηση επιμορφωτικών σεμιναρίων και διδασκαλιών σε σχολεία. Οι εκπαιδευτικοί θα καταρτιστούν θεωρητικά και πρακτικά με στόχο να αναπτύξουν την κριτική και δημιουργική σκέψη των μαθητών σε επικοινωνιακές διδακτικές πρακτικές συνεργατικής μάθησης. Συγκεκριμένα, η θεωρητική επιμόρφωση θα βοηθήσει να κατανοηθούν οι βασικές αρχές και οι διαφορές της τυπικής, μη τυπικής και άτυπης εκπαίδευσης, η σημασία της αποτελεσματικής επικοινωνίας, της συνεργασίας και της ανάπτυξης της δημιουργικότητας και της κριτικής σκέψης. Η βιωματική παρακολούθηση της εφαρμογής διδακτικών πρακτικών που ενσωματώνουν την κριτική και δημιουργική σκέψη σε ένα συνεργατικό πλαίσιο επικοινωνίας και μάθησης θα επιφέρει βελτιώσεις στις διδακτικές μεθόδους των εκπαιδευτικών ώστε να αναπτύξουν οι μαθητές του σχολείου μας τις γνωστικές και μεταγνωστικές αυτές δεξιότητες.