Από το 2015 κάθε χρόνο στις 11 Φεβρουαρίου, με απόφαση της Γενικής Συνέλευσης του ΟΗΕ, τιμάται η Διεθνής Ημέρα Γυναικών και Κοριτσιών στην Επιστήμη, με στόχο να επισημανθεί «πως η γεφύρωση του χάσματος των φύλων στην επιστήμη είναι ζωτικής σημασίας για την επίτευξη της αειφόρου ανάπτυξης και την εκπλήρωση της υπόσχεσης της Ατζέντας του 2030, “να μην μείνει κανείς πίσω”».

Σύμφωνα με την UNESCO, σήμερα λιγότερο από το 30 % των ερευνητών παγκοσμίως είναι γυναίκες. Ως εκ τούτου, είναι σημαντικό να προωθηθεί η καθολική και ισότιμη πρόσβαση και συμμετοχή των γυναικών και των κοριτσιών στην επιστήμη.

Στα πλαίσια των δράσεων του σχολείου για την ισότητα και την καταπολέμηση των διακρίσεων, που αποτελεί μια από τις βασικές πολιτικές προτεραιότητες του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και προκειμένου να τιμηθεί η μέρα αυτή, την Παρασκευή, 11-02-2022 πραγματοποιήθηκε στο αμφιθέατρο του σχολείου εκδήλωση αφιερωμένη στις Γυναίκες στις Φυσικές Επιστήμες, με την καθοδήγηση της φυσικού κ. Πολυκαρπούλου Μαρίας.

Η εκδήλωση, την οποία παρακολούθησαν μαθητές της Α’ και Β’ τάξης, περιελάμβανε τρία μέρη:

Στο πρώτο μέρος, με μια σύντομη αναδρομή από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα, παρουσιάστηκαν ενδεικτικά επιτεύγματα γυναικών που ξεχώρισαν ανά τους αιώνες και αναφέρθηκαν παράγοντες που δρουν ως τροχοπέδη στην ενασχόληση των γυναικών με τις θετικές επιστήμες.

Στο δεύτερο μέρος ακούστηκαν αποσπάσματα από την συνέντευξη που έδωσε σε μαθήτριες του σχολείου μας η διακεκριμένη σερραία αστροφυσικός κ. Βίκυ Καλογερά, η οποία είναι καθηγήτρια στο Πανεπιστήμιο Νορθγουέστερν του Ιλινόι των ΗΠΑ και διευθύντρια στο Κέντρο Διεπιστημονικής Εξερεύνησης και Έρευνας της Αστροφυσικής (CIERA). Η κ. Καλογερά αναφέρθηκε στην εμπειρία της ως γυναίκα που διακρίθηκε στις επιστήμες, ενώ έδωσε και συμβουλές σχετικά με την διαχείριση του άγχους και του φυλετικού εκφοβισμού.

Τέλος, στο τρίτο μέρος παρουσιάστηκαν τα αποτελέσματα της έρευνας που πραγματοποίησαν μαθήτριες σχετικά με τα ποσοστά ανδρών – γυναικών στο διδακτικό ερευνητικό προσωπικό (ΔΕΠ) των έξι μεγαλύτερων πανεπιστημίων της χώρας μας.