Με αφορμή την επέτειο της συμπλήρωσης των 40 χρόνων από την ένταξη της Ελλάδας στην ΕΕ, το σχολείο μας διοργάνωσε εκδήλωση με στόχο την ενημέρωση των μαθητών τόσο για την ιστορία, τους θεσμούς και τα όργανα της Ευρωπαϊκής Ένωσης, όσο και για την ευρωπαϊκή πορεία της χώρας μας.

Η εκδήλωση, λόγω των υγειονομικών συνθηκών, πραγματοποιήθηκε στο αμφιθέατρο σε δύο διαδοχικές ημέρες, την Τρίτη 21-12-2021 για την Γ λυκείου και τα τμήματα Α2 και Β1 και την Τετάρτη 22-12-2021 για τα τμήματα Α1, Α3. Α4, Β2 και Β3. Υλοποιήθηκαν οι ακόλουθες δράσεις: Αρχικά, οι μαθητές συμμετείχαν σε ένα κουίζ γνώσεων με ερωτήσεις πολλαπλών επιλογών που προβάλλονταν με τον βιντεοπροβολέα, σχετικά με την ΕΕ. Ακολούθησαν δύο σύντομα ενημερωτικά βίντεο και στη συνέχεια παρουσίαση από ομάδα μαθητριών για τα ευρωπαϊκά όργανα και τη λειτουργία τους. Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με συζήτηση σχετικά με το ρόλο της ΕΕ στην καθημερινή μας ζωή καθώς και τις προοπτικές που προσφέρει στους νέους, με δεδομένο μάλιστα ότι το 2022 έχει οριστεί ως ευρωπαϊκό έτος για τη νεολαία.