Την Τετάρτη, 10/4/2024, επισκέφθηκε το σχολείο μας η κ. Άννα Γαλανού, αναγνωρισμένη συγγραφέας μυθιστορημάτων που εκδίδει τα έργα της στον εκδοτικό οίκο «Διόπτρα». Το τελευταίο βιβλίο της κ. Γαλανού, Ζωές Απέναντι, θίγει  το θέμα της γυναικείας κακοποίησης, μέσα από τις αληθινές μαρτυρίες έξι γυναικών, οι οποίες συμπλέκονται μεταξύ τους μυθοπλαστικά με την αφηγηματική δεξιότητα της συγγραφέα. Μαθητές της Β’ και της Γ’ Λυκείου είχαν τη χαρά να συνομιλήσουν με την κ. Γαλανού για το θέμα και να ακούσουν πολύτιμες συμβουλές, που θα τους βοηθήσουν να οικοδομήσουν μια ακέραιη προσωπικότητα. Οι μαθητές παρουσίασαν το υλικό που είχαν ετοιμάσει, δεδομένου ότι στο σχολείο διενεργείται πρόγραμμα με θέμα τη γυναικεία κακοποίηση, και ακούστηκαν και συγγραφικές δημιουργίες των μαθητών, για τις οποίες η συγγραφέας εξέφρασε τον θαυμασμό της. Ευχαριστούμε θερμά την κ. Γαλανού που μας τίμησε με την παρουσία της, αλλά την ευχαριστούμε και γιατί είναι το πρόσωπο που συνέβαλε τα μέγιστα για τη δημιουργία της βιβλιοθήκης του σχολείου μας. Οι πνευματικοί άνθρωποι μιλούν με πράξεις και συμβάλλουν στη διαμόρφωση μιας νεολαίας των πράξεων!

α