Την Παρασκευή 5 Απριλίου, 48 μαθητές και μαθήτριες της Γ΄ τάξης επισκέφθηκαν την Αμερικανική Γεωργική Σχολή Θεσσαλονίκης προκειμένου να ενημερωθούν από την Europe Direct Κ. Μακεδονίας. Εκεί η υπεύθυνη, κ. Κατερίνα Ρουμελιώτη αρχικά έκανε μια πολύ χρήσιμη εισήγηση για τα θεσμικά όργανα της Ευρωπαϊκής Ένωσης και για τις ευρωπαϊκές αρχές και αξίες. Στη συνέχεια ενημέρωσε τους μαθητές σχετικά με την Ευρωπαϊκή Πύλη Νεολαίας, δηλαδή την πλατφόρμα που προσφέρει πληροφορίες στους νέους της Ευρώπης για τις ευκαιρίες κινητικότητας μέσω του προγράμματος Erasmus+, το πρόγραμμα Discover EU και την Ευρωπαϊκή Πρωτοβουλία Πολιτών, ενώ έγινε συζήτηση και για τις Ευρωεκλογές 2024. Η ενημέρωσε έκλεισε με ένα διασκεδαστικό παιχνίδι κατά το οποίο οι μαθητές, χωρισμένοι σε δυο ομάδες κλήθηκαν να μαντέψουν λέξεις και έννοιες που σχετίζονται με την Ευρώπη. Η κ. Ρουμελιώτη, με πολύ προθυμία απάντησε σε απορίες και μας αποχαιρέτησε προσφέροντας στους μαθητές και στο σχολείο έντυπο πληροφοριακό υλικό για την Ευρωπαϊκή Ένωση. Ήταν μια εξαιρετική ενημέρωση που άφησε σε όλους τις καλύτερες εντυπώσεις!

;