Την Τρίτη, 16-5-2023 πραγματοποιήθηκε στο αμφιθέατρο του σχολείου εκδήλωση για την Ημέρα της Ευρώπης (που γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 9 Μαΐου) από την ομάδα των Junior και Senior Ambassadors, καθώς και από μαθητές – εθελοντές.
Η εκδήλωση είχε τον τίτλο “Η φωνή των νέων στην Ευρώπη” και αποτέλεσε την κορύφωση και παρουσίαση των εργασιών και δράσεων που υλοποιήθηκαν καθ’ όλη τη διάρκεια της χρονιάς.
Αρχικά, οι νέοι υποψήφιοι πρέσβεις της Α’ τάξης έδωσαν πληροφορίες, μέσα από αντίστοιχες εργασίες, σχετικά με το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, το θεσμικό σύστημα της Ευρωπαϊκής Ένωσης καθώς και για την ευρωπαϊκή πορεία της χώρας μας.
Στη συνέχεια, η ομάδα των μαθητών που συμμετείχαν με poster στο συνέδριο “Νέοι και Ευρώπη” παρουσίασαν τον τρόπο που δούλεψαν καθώς και το τελικό τους αποτέλεσμα, αναφερόμενοι στις Ευρωπαϊκές αξίες που αποτελούν διεξόδους στα σύγχρονα προβλήματα.
Ως συνέχιση αυτών που παρουσιάστηκαν και προκειμένου να δοθεί η δυνατότητα σε όλους τους μαθητές να εκφράσουν τις απόψεις τους για τα ζητήματα που παρουσιάστηκαν, ακολούθησε ένας ψηφιακός καταιγισμός ιδεών, μέσα από την εφαρμογή slido.com.
Συγκεκριμένα, αφού συνδέθηκαν στην ψηφιακή εκδήλωση #WeEurope που δημιουργήθηκε για την ημέρα αυτή, τους ζητήθηκε να συμπληρώσουν τις φράσεις: “Δημοκρατία για μένα σημαίνει…” και “Ονειρεύομαι μια Ευρώπη…“.
Οι απαντήσεις τους προβάλλονταν σε ζωντανό χρόνο μπροστά τους, δίνοντας έτσι έναν ευχάριστο και παιγνιώδη χαρακτήρα στη διαδικασία, ενώ ταυτόχρονα, ως ανατροφοδότηση, ακολούθησε σύντομη συζήτηση σε σχέση με τις ιδέες που διατυπώθηκαν.

Στο δεύτερο μέρος της εκδήλωσης παρουσιάστηκαν τα αποτελέσματα έρευνας που πραγματοποιήθηκε για τον σχολικό εκφοβισμό. Ακολούθησε η παρουσίαση της συμμετοχής των περσινών Junior Ambassadors στην Euroscola, όπως και γενικές πληροφορίες για τον σημαντικό αυτό θεσμό που δίνει τη δυνατότητα στους Ευρωπαίους νέους να ακουστούν, να γνωριστούν, να αλληλεπιδράσουν.

Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε πανηγυρικά, υπό τους ήχους του Ύμνου της Ευρώπης, με την απονομή στους μαθητές και τις μαθήτριες, των βεβαιώσεων που έλαβαν από το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο για τη συμμετοχή τους στην Euroscola.