Το Σάββατο,13 Μαΐου 2023, στην κεντρική σκηνή του Δημοτικού Θεάτρου ΑΣΤΕΡΙΑ, η θεατρική ομάδα του 3ου ΓΕΛ παρουσίασε το έργο “Πλούτος αλά Νέα Ελληνικά”. Πρόκειται για μια επικαιροποιημένη εκδοχή του αριστοφανικού Πλούτου, σε έμμετρο λόγο, που αναδεικνύει τη διαχρονικότητα των αρχαίων μηνυμάτων μέσα από κωμικά συμφραζόμενα. Η θεατρική ομάδα του σχολείου, αποτελούμενη από 24 μαθητές και των τριών τάξεων, προετοιμάστηκε καθ’ όλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς στο πλαίσιο του αντίστοιχου εκπαιδευτικού ομίλου, από την φιλόλογο κ. Ισιδώρα Μάλαμα η οποία υπήρξε και η ψυχή του όλου εγχειρήματος: Έγραψε, δίδαξε, οργάνωσε, σκηνοθέτησε και κυρίως ενέπνευσε τα παιδιά έτσι ώστε να δώσουν όλοι τον καλύτερό τους εαυτό! Μέσα από αυτή τη διαδικασία είχαν την ευκαιρία να εκφραστούν, να μάθουν, να εργαστούν και να συνεργαστούν για έναν κοινό στόχο. Το αποτέλεσμα, που απόλαυσε το πολυπληθές κοινό, ήταν εντυπωσιακό! Χάρισε άφθονο γέλιο, αλλά ταυτόχρονα μετέδωσε μηνύματα διαχρονικά, για την ισχύ του χρήματος, την αξία της παιδείας, τη δικαιοσύνη.

Ευχή όλων να συνεχιστούν και τις επόμενες χρονιές αντίστοιχες δραστηριότητες που αναδεικνύουν τη σημασία του δημόσιου σχολείου!

Περισσότερες φωτογραφίες από την παράσταση μπορείτε να δείτε εδώ.

Το βίντεο της παράστασης:

Μέρος 1ο

Μέρος 2ο