Στις 14 Απριλίου το σχολείο μας είχε την εξαιρετική τιμή να υποδεχτεί τον Γενικό Διευθυντή της Εθνικής Σχολής Δικαστικών Λειτουργών και Σύμβουλο Επικρατείας κ. Εμμανουηλίδη Δημήτριο, ο οποίος, ευγενικά ανταποκρινόμενος στην πρόσκληση που του απευθύναμε, συμμετείχε στην εκδήλωση που διοργανώσαμε στα πλαίσια του προγράμματος “Σχολεία Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου” για τη σχέση εθνικού και ευρωπαϊκού δικαίου. Αρχικά παρουσιάστηκαν στο σύνολο των μαθητών και εκπαιδευτικών του σχολείου εργασίες για τα Ανθρώπινα Δικαιώματα και το Δίκαιο, ενώ στη συνέχεια ο κύριος Εμμανουηλίδης, μετά από μια μικρή εισήγηση, απάντησε με εμπεριστατωμένο αλλα και κατανοητό τρόπο στις ερωτήσεις μαθητών και εκπαιδευτικών. Συζητήθηκαν θέματα σχετικά με την προστασία των ανθρωπίνων δικαιωμάτων από την Ευρωπαϊκή Ένωση, τα ευρωπαϊκα δικαστήρια και τις δικαιοδοσίες τους, τους τομείς υπερίσχυσης του ευρωπαϊκού ή εθνικού δικαίου αντίστοιχα, το είδος των κυρώσεων που επιβάλλονται σε περιπτώσεις παραβιάσεων του δικαίου και των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, αλλά και θέματα της επικαιρότητας όπως η προστασία των δικαιωμάτων σε εμπόλεμες καταστάσεις. Το ενδιαφέρον όλων ήταν αμείωτο καθ’όλη τη διάρκεια. Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους ο Αντιδήμαρχος Παιδείας του Δήμου Σερρών κ. Δεσποτίδης Ιωάννης καθώς και ο Συντονιστής Παιδαγωγικής Ευθύνης του σχολείου μας κ. Καραβασίλης Γιώργος.
Φωτογραφίες και βίντεο της εκδήλωσης μπορείτε να δείτε στον παρακάτω σύνδεσμο: