Οι μαθητές του 3ου Γενικού Λυκείου Σερρών συμμετείχαν στους Σχολικούς Αγώνες, τόσο σε ατομικά όσο και σε ομαδικά αθλήματα, σημειώνοντας σημαντικές διακρίσεις. Συγκεκριμένα, στον στίβο ο Γεννίκης Πασχάλης κατέκτησε τη δεύτερη θέση στο άλμα εις ύψος στην τελική φάση των Πανελλήνιων Σχολικών Αγώνων που έγινε στον Βόλο, με επίδοση 1,92 μέτρα!

H ομάδα πετοσφαίρισης (βόλεϋ) αγοριών κατέκτησε την πρώτη θέση σε επίπεδο περιφερειακής ενότητας Σερρών νικώντας την ομάδα του 5ου ΓΕΛ και θα εκπροσωπήσει τον νομό στη Β’ φάση που θα πραγματοποιηθεί στη Θεσσαλονίκη. Στην ομάδα συμμετέχουν οι μαθητές: Δεδούσης Άγγελος, Ιορδανίδης Άγγελος, Ιφόγλου Ελευθέριος, Κόπανος Τριαντάφυλλος, Κουκούτσης Γεώργιος, Μέρτζανος Ευριπίδης, Μήτρακας Στυλιανός, Τσαλής Γεώργιος, Τσιγανιώτης Θεοφάνης, Τσιπλάκης Παράσχος, Χατζημιχαηλίδης Ευάγγελος.

Η ομάδα ποδοσφαίρου αγοριών μετά από τέσσερις νικηφόρους αγώνες κατέκτησε επίσης την πρώτη θέση σε επίπεδο περιφερειακής ενότητας Σερρών νικώντας την ομάδα του 2ου ΕΠΑΛ και θα εκπροσωπήσει τον νομό στη Β’ φάση που θα πραγματοποιηθεί στη Θεσσαλονίκη. Στην ομάδα συμμετέχουν οι μαθητές: Αγιάνογλου Νικόλαος, Αναδολής Δημήτριος, Αυγέρης Χρήστος, Δαλδαβάνης Στυλιανός, Δαλίσκας Ζωίδης, Δημητρίου Δημήτριος, Δημανούδης Παναγιώτης, Καρακούτης Γεώργιος, Κασελούρης Βάιος, Κυριακίδης Ιωάννης, Λιβανός Δημήτριος, Μπάγκος Ευάγγελος, Πασχαλίδης Κωνσταντίνος, Ρήγας Γεώργιος, Σφελινιώτης Ιωάννης, Τσιάντας Νικόλαος.

Το σχολείο μας συμμετείχε ακόμη στο αγώνισμα των 400 μέτρων στον στίβο, όπου ο Τσιγανιώτης Θεοφάνης βγήκε πρώτος στην Α’ φάση, καθώς και με ομάδα καλαθοσφαίρισης αγοριών και πετοσφαίρισης κοριτσιών.

Ο Διευθυντής και ο Σύλλογος διδασκόντων εκφράζει θερμά συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες για τη συμμετοχή και τις διακρίσεις τους στους Σχολικούς Αγώνες και εύχεται καλή επιτυχία στις ομάδες που συνεχίζουν στην επόμενη φάση.