Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β’ τάξης, την Τρίτη, 21 Φεβρουαρίου 2023,  πραγματοποίησαν εκπαιδευτική εκδρομή στη Θεσσαλονίκη. Με πρωτοβουλία της φιλολόγου κ. Τσάνα Πέρσης, στα πλαίσια του πολιτιστικού προγράμματος «Το Ολοκαύτωμα των Εβραίων. Η τύχη της Εβραϊκής Κοινότητας Θεσσαλονίκης και Σερρών», που υλοποιεί φέτος με μαθητές του τμήματος Β3,  είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν τη Συναγωγή και το Εβραϊκό Μουσείο Θεσσαλονίκης.

Στο εντυπωσιακό κτήριο του 1904 που στεγάζει το μουσείο και αποτελεί ένα από τα λίγα που διασώθηκαν από την πυρκαγιά του 1917, θαύμασαν τα εντυπωσιακά και πλούσια εκθέματα. Στο ισόγειο ενημερώθηκαν για το παλιό εβραϊκό νεκροταφείο της Θεσσαλονίκης και επισκέφθηκαν την Αίθουσα των Θυμάτων του Ολοκαυτώματος, με 27.000 ονόματα πιστοποιημένων θυμάτων, ενώ στον άνω όροφο πήραν πληροφορίες για την ιστορία του εβραϊσμού στη Θεσσαλονίκη, για τις 28 εβραϊκές κοινότητες, την κοινωνική ζωή, το λατρευτικό και οικογενειακό βίο, καθώς και τη διαδικασία εκτοπισμού κατά το Ολοκαύτωμα.

Στη συνέχεια επισκέφθηκαν τη Συναγωγή “Μοναστηριωτών” και ενημερώθηκαν από την υπεύθυνη για την ιστορία του κτηρίου αλλά και για τη λειτουργία του σήμερα ως χώρου που εξυπηρετεί τις θρησκευτικές ανάγκες του εβραϊσμού, της Θεσσαλονίκης.

Συνοδοί της εκδρομής, εκτός από την κ. Τσάνα, ήταν οι εκπαιδευτικοί του σχολείου κ. Αγγελίδης Στράτος, κ. Παπαευστρατίου Ευαγγελία και κ. Παραπονιάρη Φωτεινή.