Την Δευτέρα 13 Φεβρουαρίου 2023, το σχολείο μας οργάνωσε επίσκεψη στο Μουσείο Ανθρώπινου Σώματος στη Θεσσαλονίκη. Συγκεκριμένα, ογδόντα μαθητές και μαθήτριες της Α’ λυκείου με συνοδούς τους εκπαιδευτικούς Χατζηκωνσταντίνου Αλεξάνδρα, Αγγελίδη Ευστράτιο, Αγριανίδη Αναστάσιο, Λιούσα Ελένη, Παπαευστρατίου Ευαγγελία και Παραπονιάρη Φωτεινή είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν το Μουσείο, να περιηγηθούν στο εσωτερικό ενός ενηλίκου ανθρώπινου σώματος και να δουν από κοντά όλα τα ανθρώπινα όργανα σε πλήρη λειτουργία. Χωρισμένοι σε ομάδες ενημερώθηκαν από τους υπεύθυνους σχετικά με τη λειτουργία του σώματος και των επιμέρους οργάνων, να θέσουν ερωτήματα και να πάρουν πολλές χρήσιμες πληροφορίες και οδηγίες για τη φροντίδα και την προστασία του σώματός τους. Κατά κοινή ομολογία, ήταν μια πολύ ενδιαφέρουσα και χρήσιμη εμπειρία που άφησε μόνο θετικές εντυπώσεις σε όλους!