Στο σχολείο μας υλοποιείται φέτος (2023-2024) από μαθητές της Α και Β τάξης και υπεύθυνη εκπαιδευτικό την φιλόλογο Λιούσα Ελένη, το Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα “Λέμε την Αλήθεια στην Εξουσία” που αφορά τα Ανθρώπινα Δικαιώματα.

Το Πρόγραμμα αυτό παρέχεται από το Ίδρυμα Μαριάννα Β. Βαρδινογιάννη, τελεί υπό την αιγίδα της Προέδρου της Δημοκρατίας Κατερίνας Σακελλαροπούλου και είναι εγκεκριμένο από το Υπουργείο Παιδείας. Βασίζεται στο βιβλίο με τίτλο «Λέμε την Αλήθεια στην Εξουσία: Υπερασπιστές των Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων που Αλλάζουν τον Κόσμο μας» της διεθνούς ακτιβίστριας και πολυβραβευμένης συγγραφέως Kerry Kennedy, Προέδρου του «Robert F. Kennedy Human Rights». Περιλαμβάνει συνοπτικά την ιστορία των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, τα άρθρα της Οικουμενικής Διακήρυξης του ΟΗΕ για τα ανθρώπινα δικαιώματα, εξαιρετικά κείμενα υπερμάχων των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και ασκήσεις που μπορούν να εμπνεύσουν τους μαθητές ώστε να μπορούν και οι ίδιοι να κατανοούν και να υπερασπίζονται τα ανθρώπινα δικαιώματα.

Στόχος του «Ιδρύματος Μαριάννα Β. Βαρδινογιάννη» μέσα από το Πρόγραμμα «Λέμε την Αλήθεια στην Εξουσία» είναι να δώσει την ευκαιρία σε μαθητές να ενημερωθούν σχετικά με τα ανθρώπινα δικαιώματα, την εφαρμογή και την υπεράσπισή τους, να διδαχθούν από τη σοφία ιστορικών προσώπων και υπερασπιστών της ελευθερίας, της ειρήνης και της δημοκρατίας, να ευαισθητοποιηθούν και να εφαρμόσουν τα διδάγματα αυτά στην καθημερινότητά τους.

Με την εφαρμογή λοιπόν του προγράμματος αυτού στο σχολείο, οι μαθητές, εκτός του ότι θα γνωρίσουν και θα συνειδητοποιήσουν τα Ανθρώπινα Δικαιώματα σε θεωρητική αρχικά βάση, κατόπιν θα αναλάβουν την υλοποίηση σχετικών εργασιών για την πληρέστερη εμπέδωσή τους. Ακόμη, μέσα από συνεργατικές δραστηριότητες θα καταθέσουν προτάσεις με στόχο τη γνώση και την τήρηση των Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων από την ευρύτερη σχολική κοινότητα, αλλά και θα αναπτύξουν ψηφιακές δεξιότητες μέσω της εκπόνησης και της διάχυσης των διαφόρων δραστηριοτήτων.

Τις δραστηριότητες που υλοποιούνται στα πλαίσια του προγράμματος “Λέμε την Αλήθεια στην Εξουσία” μπορεί κανείς να δει στον παρακάτω σύνδεσμο: