Η Διευθύντρια και ο Σύλλογος Διδασκόντων του 3ου ΓΕΛ Σερρών συγχαίρουν θερμά τον μαθητή της Γ’ τάξης του σχολείου Πασχάλη Γεννίκη, ο οποίος βραβεύτηκε μεταξύ των κορυφαίων αθλητών για το 2023 από την Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή. Σε μια λαμπρή τελετή που πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 15 Ιανουαρίου 2024 στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών η ΕΟΕ βράβευσε τους αθλητές και τις αθλήτριες που διακρίθηκαν μέσα στο 2023, σε Παγκόσμια και Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα ανδρών και γυναικών, όσους προκρίθηκαν στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού και όσους πήραν μετάλλια στους Ευρωπαϊκούς Αγώνες «Κρακοβία – Μαλοπόλσκα 2023» και στο Ευρωπαϊκό Ολυμπιακό Φεστιβάλ Νέων. Ο Πασχάλης Γεννίκης βραβεύτηκε ως ένας από τους κορυφαίους αθλητές του στίβου για το χάλκινο μετάλλιο στο άλμα σε ύψος (2,06 μ.) που κατέκτησε στο Ολυμπιακό Φεστιβάλ Νέων στο Μάριμπορ της Σλοβενίας τον περασμένο Ιούλιο. Για την ίδια επιτυχία είναι και υποψήφιος καλύτερος αθλητής Κ18 για το 2023, στην ψηφοφορία που διοργανώνει ο ΣΕΓΑΣ. Η σχολική κοινότητα του 3ου ΓΕΛ τού ευχόμαστε κάθε επιτυχία και μια εξίσου λαμπρή πορεία στη συνέχεια!

Στο παρακάτω βίντεο μπορείτε να δείτε ολόκληρη την τελετή. Η βράβευση του Πασχάλη μετά το 1:44:00