Το σχολείο μας παίρνει και φέτος (2021-2022) μέρος στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα eTwinning  με το έργο “Museum Chest“στο οποίο συμμετέχουν πέντε μαθήτριες από την Α’ και Β’ τάξη με υπεύθυνη  εκπαιδευτικό την φιλόλογο Ελένη Λιούσα. Το συγκεκριμένο έργο έχει ως στόχο την ανάπτυξη του ενδιαφέροντος των μαθητών για τα μουσεία, τη λειτουργία και τη χρησιμότητά τους, την βαθύτερη γνώση της ιστορικής κληρονομιάς του κάθε τόπου και την καλλιέργεια της “μουσειακής” συνείδησης. Πρόσθετη επιδίωξη αποτελεί και η ανάδειξη του μουσείου ως εξωσχολικού μαθησιακού περιβάλλοντος με ιδιαίτερη χρησιμότητα για την εκπαιδευτική διαδικασία. Τέλος μέσω της συνεργασίας, μαθητές και εκπαιδευτικοί θα έχουν την ευκαιρία να γνωρίσουν αντίστοιχα συνομηλίκους και συναδέλφους από διάφορες χώρες, να μάθουν στοιχεία για άλλους πολιτισμούς και συνήθειες, να ανταλλάξουν ιδέες και απόψεις. Στο έργο, εκτός του 3ου ΓΕΛ Σερρών, συμμετέχουν σχολεία από περιοχές της Τουρκίας, της Ιορδανία και της Κροατίας.

Τις εργασίες που υλοποιούνται στα πλαίσια του προγράμματος μπορείτε να παρακολουθείτε στον παρακάτω σύνδεσμο: https://blogs.sch.gr/elenliousa/category/e-twinning/