Κατά τη σχολική χρονιά 2020-2021 οι μαθητές, στα πλαίσια του μαθήματος της Φυσικής, με την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού κ. Πολυκαρπούλου, είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν ή και να συμμετέχουν στις ακόλουθες δράσεις:

1. Εικονική επίσκεψη στο πείραμα ALICE του CERN μέσω του Ευρωπαϊκού προγράμματος www.frontiersproject.eu σε συνεργασία με την Ελληνογερμανική Αγωγή. (17 Μαΐου)
2. Εικονική επίσκεψη στο Virgo (18 Mαΐου) από τον ίδιο φορέα.
3. Συμμετοχή στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα  “Διαστημική τεχνολογία και τηλεπισκόπηση” από το Κέντρο Επιστημών Παρατήρησης της Γης & Δορυφορικής Τηλεπισκόπησης BEYOND του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών (ΕΑΑ) σε συνεργασία με το «Δίκτυο ΠΡΑΞΗ» ανέλαβε, στο πλαίσιο του ερευνητικού προγράμματος «Caroline Herschel Framework Partnership Agreement» (HORIZON 2020), (2 Μαρτίου)
4, Συμμετοχή 5 μαθητών / μαθητριών στο 17th International Particle Physics Masterclasses 2021 εξ αποστάσεως. http://masterclasses.physics.auth.gr/students_cat_2021.php  (10 Μαρτίου)
5. Συμμετοχή μαθητών / μαθητριών από όλες τις τάξεις του λυκείου στο πρόγραμμα “The Tipping Point” καθόλη την διάρκεια την διάρκεια του έτους του φορέα “The Tipping Point”, AMKE.