Μαθητές και μαθήτριες της Β’ και Γ’ τάξης του σχολείου μας έχουν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν διαδικτυακές παρουσιάσεις Σχολών/Τμημάτων Τριτοβάθμιων Ιδρυμάτων, που οργανώνονται από την Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας στα πλαίσια του Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού. Οι δράσεις αυτές, που υλοποιούνται με στόχο την έγκαιρη και αξιόπιστη πληροφόρηση για τις εκπαιδευτικές επιλογές των μαθητών, τις προοπτικές σπουδών και την μετέπειτα επαγγελματική τους σταδιοδρομία, θα μαγνητοσκοπηθούν και σε δεύτερο χρόνο θα είναι διαθέσιμες σε όλους.

Μετά τη σχετική προετοιμασία και την ομαδοποίηση των μαθητών των δύο τελευταίων τάξεων του σχολείου με βάση τις επιλογές προτίμησής τους, ξεκίνησε η ενημέρωση τη Δευτέρα, 5-2-2024 με τις σχολές Θετικών Επιστημών και σχολές Υγείας του ΑΠΘ. Δόθηκαν πληροφορίες για τα Προγράμματα και τη διάρκεια των Σπουδών, για το περιεχόμενο των μαθημάτων και για τις προοπτικές μετά την αποφοίτηση, ενώ διατυπώθηκαν και σχετικά ερωτήματα που απαντήθηκαν από τους υπεύθυνους των τμημάτων. Πρόκειται για μια πολύ χρήσιμη και ωφέλιμη διαδικασία για τους μαθητές!

ξξ

ωγφ