Στα πλαίσια των δράσεων του Προγράμματος “Σχολεία-Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου” για το περιβάλλον που υλοποιούνται φέτος στο σχολείο μας, μαθητές της Β΄ τάξης, μαζί με την Senior Ambassador κ. Πολυκαρπούλου Μαρία, συμμετείχαν την Παρασκευή 10 Νοεμβρίου, σε διαδικτυακή επιμόρφωση σχετικά με την τηλεπισκόπηση στο πλαίσιο του έργου Space EDUnity.

H Επιχειρησιακή Μονάδα “Κέντρο Ερευνών Παρατήρησης της Γης και Δορυφορικής Τηλεπισκόπησης BEYOND” του Ινστιτούτου Αστρονομίας, Αστροφυσικής, Διαστημικών Εφαρμογών και Τηλεπισκόπησης (ΙΑΑΔΕΤ) του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών (ΕΑΑ) συμμετέχει στο Ευρωπαϊκό έργο «Space EDUnity: Δημιουργία μαθητικών κοινοτήτων για την ενσωμάτωση δεδομένων πληθοπορισμού, τηλεπισκόπησης και γεωπληροφορικής με στόχο τον μετριασμό της κλιματικής αλλαγής» που υλοποιείται στο πλαίσιο του Προγράμματος ERASMUS+. Η κοινοπραξία του έργου αποτελείται από το Εθνικό Αστεροσκοπείο Αθηνών και το Κέντρο Αριστείας ΕΡΑΤΟΣΘΕΝΗΣ της Κύπρου. Στόχος του έργου είναι η δημιουργία ενεργών μαθητικών κοινοτήτων και η εκπαίδευσή τους στην αξιοποίηση σύγχρονων τεχνικών δορυφορικής τηλεπισκόπησης και γεωπληροφορικής. Οι μαθητικές κοινότητες, που θα δημιουργηθούν θα αξιοποιήσουν το πληθοποριστικό μοντέλο (crowdsourcing) για τη συλλογή επιτόπιων δεδομένων, συμβάλλοντας στον μετριασμό της κλιματικής κρίσης.