Την Τετάρτη 27/03/2024 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας εκδήλωση σχετικά με την πολιτική της Ευρωπαϊκής Ένωσης για την προστασία του Περιβάλλοντος και την Πράσινη Συμφωνία. Κεντρική ομιλήτρια η κυρία Τερμεντζίδου Μαρία, Περιβαλλοντολόγος και Προϊσταμένη του Δήμου Σερρών στη Διεύθυνση Καθαριότητας, η οποία αποδέχθηκε ευγενικά την πρόσκληση της ομάδας Epas του 3ου Λυκείου. Οι μαθήτριες και οι μαθητές της Α’ και Β’ Λυκείου καθώς και του τμήματος Β2 του 6ου Γυμνασίου Σερρών είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν τους στόχους της Ευρωπαϊκής Ένωσης για την Προστασία του Περιβάλλοντος, την προσπάθεια για την υλοποίηση των στόχων αυτών από το Δήμο Σερρών, καθώς και να να ευαισθητοποιηθούν ως νέοι πολίτες πάνω σε ζητήματα διαχείρισης των αποβλήτων, ανακύκλωσης και προσωπικής ευθύνης για το περιβαλλοντικό αποτύπωμα του καθενός.

Παράλληλα, στην εκδήλωση παρουσιάστηκαν εργασίες που ετοιμάστηκαν από τους μαθητές Δαλίσκα Μαρία, Κωνσταντινίδη Κωνσταντίνο και Πυρινή Θεοδώρα με την καθοδήγηση της Φυσικού κ. Πολυκαρπούλου Μαρίας, σχετικά με την κατάσταση του παγκόσμιου κλίματος και τη χρονική του εξέλιξη καθώς και με τη σημασία που έχουν τα σημεία ανατροπής (tipping points) στις εύθραυστες ισορροπίες των οικοσυστημάτων της Γης.

η