Πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή, 27 Οκτωβρίου 2023 η γιορτή για την εθνική επέτειο της 28ης Οκτωβρίου. Αρχικά έγινε η ανάγνωση του Πρακτικού του Συλλόγου Διδασκόντων για τον ορισμό σημαιοφόρων και παραστατών, η παράδοση της σημαίας από τη διευθύντρια του σχολείου κ. Δομουχτσή Φωτεινή και η απονομή των αριστείων και βραβείων επίδοσης στους μαθητές και τις μαθήτριες για το σχολικό έτος 2022-2023. Ακολούθησε ένα εξαιρετικό αφιέρωμα για την εθνική επέτειο που επιμελήθηκαν η φιλόλογος Μάλαμα Ισιδώρα και ο οικονομολόγος Αγγελίδης Ευστράτιος. Το αφιέρωμα, που συνδύασε θεατρικό δρώμενο, προβολή σύντομων βίντεο, μουσική και χορό και στο οποίο συμμετείχαν μαθητές από τη Β’ και Γ’ λυκείου, παρακολούθησε με ιδιαίτερο ενδιαφέρον η σχολική κοινότητα του 3ου ΓΕΛ.

Την ίδια μέρα, ως εκπρόσωποι του σχολείου, η σημαιοφόρος και οι παραστάτες κατέθεσαν στεφάνι στο ηρώο που βρίσκεται στη συμβολή των οδών Αγίας Σοφίας και Εθνικής Αντίστασης.

Την επόμενη μέρα, 28 Οκτωβρίου, μαθητές και μαθήτριες του 3ου ΓΕΛ συμμετείχαν με ιδιαίτερη τιμή στην παρέλαση των Σερρών όπου κατά κοινή ομολογία, ξεχώρισαν με τον άψογο βηματισμό και το παράστημά τους! Συγχαρητήρια σε όλους τους συμμετέχοντες καθώς και στον γυμναστή κ. Πλίτση Νικόλαο που τους προετοίμασε.

φφγ

υτφγηφρφγηγγηκξηηξγ