Στα πλαίσια της Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού και με κοινό σύνθημα: «Η Κίνηση δίνει Ζωή», την Παρασκευή, 29 Σεπτεμβρίου 2023 διοργανώθηκαν στο σχολείο αθλητικές δραστηριότητες προκειμένου να αναδειχθεί η θεμελιώδης σημασία της σωματικής άσκησης και του αθλητισμού για την υγεία και την ευημερία του ατόμου. Με την καθοδήγηση και τη σημαντική συμβολή του καθηγητή  Φυσικής Αγωγής Πλίτση Νικόλαου και την επίβλεψη όλων των εκπαιδευτικών πραγματοποιήθηκαν στα γήπεδα της αυλής του σχολείου ενδοσχολικοί αγώνες ποδοσφαίρου, μπάσκετ και βόλεϊ στους οποίους συμμετείχαν με ενθουσιασμό όλοι οι μαθητές. Επιπλέον, σύμφωνα και με τις ενδεικτικές δραστηριότητες που προτάθηκαν από την εγκύκλιο του ΥΠΑΙΘ, οργανώθηκε το παραδοσιακό παιχνίδι “κεραμιδάκια”. Ιδιαίτερη αίσθηση προκάλεσε η πραγματοποίηση αθλητικών παιχνιδιών για άτομα με ειδικές ανάγκες. Συγκεκριμένα, οργανώθηκαν σε συνεργασία με τη Φιλόλογο Ειδικής Αγωγής Καλούδη Ελισάβετ, αγώνας goalball (ποδόσφαιρο για άτομα με μειωμένη όραση ή τυφλά), στο οποίο οι παίκτες συμμετείχαν με δεμένα τα μάτια, καθώς και βόλεϊ σε καρεκλάκια, ως προσομοίωση του βόλεϊ σε αναπηρικά αμαξίδια, που απευθύνεται σε άτομα με παραπληγία. Τα παιχνίδια αυτά οργανώθηκαν με στόχο την ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα συμπερίληψης και την καλλιέργεια του σεβασμού στη διαφορετικότητα. Η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού ήταν ιδιαίτερα εποικοδομητική για όλη την σχολική κοινότητα του 3ου ΓΕΛ που συμμετείχε με χαρά και ομαδική διάθεση σε όλες τις δραστηριότητες.