Μαθητές και μαθήτριες του 3ου ΓΕ.Λ. Σερρών συμμετείχαν στην Παγκόσμια Ημέρα Δεδομένων – World Wide Data Day.

Μια μεγάλη μέρα: η 15η Νοεμβρίου 2018. Ένας μεγάλος επιταχυντής σωματιδίων: ο Μεγάλος Επιταχυντής Αδρονίων (LHC) στο CERN στη Γενεύη της Ελβετίας. Περισσότερα από 60 σχολεία από όλο τον κόσμο. Χιλιάδες πρωτόνια που συγκρούονται. Αυτά ήταν τα συστατικά της ανάλυσης πραγματικών δεδομένων και των τηλεδιασκέψεων που ακολούθησαν εκείνη την ημέρα.

Οι μαθητές και οι μαθήτριές μας αναζήτησαν μιόνια, σωματίδια που παράγονται κατά τις συγκρούσεις των πρωτονίων στον LHC και μέτρησαν τις γωνίες που σχηματίζουν οι τροχιές τους. Όλα τα αποτελέσματα, από όλα τα σχολεία παγκοσμίως, συγκεντρώθηκαν με σκοπό να εξαχθούν συμπεράσματα σχετικά με αυτές τις συγκρούσεις και να ανακαλύψουμε τι υπάρχει μέσα σε ένα πρωτόνιο. Στη συνέχεια τα σχολεία μας συμμετείχαν σε τηλεδιασκέψεις μαζί με άλλα σχολεία (από Ελλάδα, Ουγγαρία, Κίνα) και επιστήμονες φυσικούς και συζήτησαν για τις μετρήσεις και τις παρατηρήσεις που έκαναν.

Η Παγκόσμια Ημέρα Δεδομένων – World Wide Data Day είναι μια δράση που συνδιοργανώνεται από τα International Masterclasses, Quark Net και International Particle Physics Outreach Groupκαι βοηθάει να έρθουν σε επαφή με τη Σωματιδιακή Φυσική μαθητές και εκπαιδευτικοί μέσα από τη διερεύνηση πραγματικών πειραματικών δεδομένων του CERN.

Περισσότερες πληροφορίες για τη δράση:https://quarknet.org/content/lhc-world-wide-data-day-2018

Συντονιστής της δράσης ήταν οκ. Kenneth Cecire του Quark Net(Η.Π.Α.).Συντονιστής της τηλεδιάσκεψης ήταν ο κ. Pedro Abreuτου LIP (Πορτογαλία). Υπεύθυνη καθηγήτρια για τη δράση η κ.Μαρία Πολυκαρπούλου ΠΕ04.01.